Przemiany na rynku pracowniczym, jakie pojawiły się po aneksji naszego kraju do Unii Europejskiej.

Posted on 14/05/2019 12:04pm

Wstąpienie Polski w szeregi Unii Europejskiej w dużym stopniu odmieniło na pracowniczym rynku w naszym kraju. Znacznie wcześnie co prawda w jakiejś formie emigracja istniała, ale było to wszystko niedużej skali. Aby otrzymać legalnie pracę w jakimś europejskim kraju trzeba było załatwić o odpowiednie zezwolenia, pokonać całą maszynę biurokracji, a i tak pewności nie było, że odpowiedź dostanie się pozytywną.


Jakaś część osób pracowała nielegalnie, bez żadnych umów i świadczeń, osoby tego typu wyjeżdżały przykładowo na turystyczną wycieczkę i później w danym kraju pozostawały. Lecz w skali wszystkich zatrudnionych był to nieduży procent, absolutnie nie mający wpływu na krajowy rynek pracy. I funkcjonowało to wszystko w takiej formie do roku 2004, bowiem wtedy właśnie rozpoczęła się rewolucja, jaka trwa po dziś dzień.

Jeśli ten wpis daje Ci do myślenia, kliknij ten odnośnik i ponadto zdobądź wiarygodne info (http://wroclaw-notariusz.net/kontakt/), które też są godne zapamiętania.

Przystąpienie do Unii spowodowało, że nagle przed pracownikami z Polski stanęła otworem duża część państw członkowskich, a prasa i internet zaczęły wypełniać się ogłoszeniami takimi jak oferty pracy zagranica.

Przeczytaj ten pomocny tekst, a przekonasz się, że zawarte tam wiadomości są niesamowicie interesujące, ponieważ to pokrewna tematyka, co w tym poście.Ocenia się, że w celach zarobkowych w krajach należących do Unii mogło wyjechać nawet kilka milionów ludzi. Stanowi to już kilka procent wszystkich którzy mogą pracować, i liczba taka w pewien sposób wpływa na to, co się dzieje w naszym kraju.
Praca za granicą
Author: Rainer Stropek
Source: http://www.flickr.com
Wyjeżdżali bardzo różni ludzie, byli studenci, którzy nie mogli znaleźć swojego pierwszego zajęcia, dorośli ludzie z małych miasteczek, gdzie występowało olbrzymie bezrobocie, czy też wykształceni, doświadczeni specjaliści szukający nowych możliwości na rozwój. Oczywiście podstawową rzeczą, jaka w większości przypadków miała wpływ na decyzję, były pensje, najczęściej kilkakrotnie wyższe niż w polskich firmach.


W niektórych regionach malutkie miasteczka i wioski wręcz opustoszały, bowiem kto tylko miał możliwość, to pakował walizkę i kupował bilet na wyspy. Wiele z tych osób, które przed dekadą wyjechali, w pewnym momencie powróciła, lecz zdecydowana większość z nich prawdopodobnie zostanie na stałe na obczyźnie. Co więcej, bez przerwy pojawiają się nowe ogłoszenia o pracę, skłaniające kolejnych ludzi do wyjazdu.