Czym jest borelioza i w jaki sposób się przed nią uchronić?

Posted on 16/05/2019 7:19am

Okres letni to nie tylko i wyłącznie czas beztroskiej zabawy na łonie natury czy też przyjemnie ciągnących się spacerów w pięknych polskich parkach. W okresie letnim jesteśmy niestety w dużym stopniu podatni na atak kleszczy. Jak może skończyć się spotkanie z tym owadem oraz w jak skutecznie bronić się przed kleszczami - o tym opowiemy w tym artykule.

badanie kleszcza
Jednym z największych zagrożeń jakie są w stanie nieść ze sobą ataki kleszczy jest borelioza - epidemiczna choroba powodowana przez drobnoustroje Borrelia, jakie są przenoszone przede wszystkim przez kleszcze z rodziny Ixodes. Symptomy boreliozy są podobne do wielu innych chorób, co jest szczególnie niebezpieczne, ponieważ wiele osób lekceważy początkowe objawy tej przypadłości. Natomiast borelioza (borelioza katowice) może zaatakować niemal każdy narząd naszego organizmu - mózg, układ nerwowy, mięśnie bądź też stawy a nawet serce. Warto zatem mieć na uwadze to czy na naszej skórze nie ma żadnych niechcianych pasażerów “na gapę”. Dobrze jest wykonać odpowiednie badanie kleszcza jeśli znajdziemy pasożyta np. po przechadzce w lesie. Kiedy chcemy mieć pewność, że nie zostaliśmy właśnie zakażeni boreliozą, to możemy przeprowadzić wspomniane badanie w odpowiednich ośrodkach. Jeśli mowa o temacie jakim jest borelioza testy, mamy możliwość wykonać w jakimkolwiek Punkcie Pobrań. Należy pamiętać, iż wczesne działanie na jakie się zdecydujemy jest w stanie uratować nasze zdrowie a wielu przypadkach również i życie. Wygląda to tak, ponieważ właściwie wcześnie wykonana diagnostyka daje sporą szansę na wyleczenie a tym samym uniknięcie powikłań i kolejnych kłopotów wynikających z tej choroby.

Aby uniknąć wszystkich nieprzyjemności do których może prowadzić na pozór niegroźne ukąszenie tego pasożyta należy pamiętać o paru zasadach. Po pierwsze trzeba zwrócić baczność na odpowiednie nakrycie ciała, gdy wybieramy się np. do lasu. Kiedy zadbany o zakrycie rąk i nóg oraz nakrycie głowy, kleszczowi będzie trudniej dostać się na nasze ciało. Kiedy już znajdziemy ”pasażera na gapę na naszym ciele, należy go odpowiednio usunąć oraz zdezynfekować skórę. Uwaga, należy to zrobić umiejętnie! I ostatnie, dobrze jest poddać kleszcza badaniu, w ten sposób dowiemy się czy kleszcz, który nas ukąsił był nosicielem bakterii. Warto pamiętać o tych zasadach a zniwelujemy ryzyko zachorowania na boreliozę.